2017. december 14., csütörtök

Kókuszgolyó, keksztekercs? Inspiráció a terített asztalra





Ma, mikor végignéztem a karácsonyfára szánt díszeink között, úgy éreztem a sok szürkét, lágyítanom kell, egy kis barnával. 


A mézeskalácsháznak szánt tésztából, kekszek készültek, amit később ledaráltam és natúr gesztenyemasszával gyúrtam gombóccá. Belsejébe, aszalt szilvadarabokat rejtettem. Egy kevés tortaburkoló fondant, kötözőzsinór, és már mehetne is a karácsonyfára. 


Mehetne, mert természetesen a desszert tányérra kerültek. 



2017. december 8., péntek

Tonkabab illata lengte várakozás





Az elmúlt napokban időnként lecsavartam a kupakot és beleszippantottam a szirupba. Olyan mandulás, vaníliás illat némi kis pikantériával. Meg nem fogalmazható illat és íz egyben mert, bele, bele mártottam az ujjam hegyét, hogy megtudjam, az íze is hasonló élményt rejt e.

Hónapok óta keresem, rendelem innen, onnan az áhított fűszert, de akár csak a vaníliát, épp oly nehéz beszerezni a tonkababot. Amit viszont sikerült megszereznem,(örök hála Timi ) az egy tonkababos kávészirup. Kávékba, koktélokba keverik a baristak.
Nem készítettem adventi naptártat, mégis tegnap úgy éreztem, egy ablakocskát kinyitottam a nem létező naptáramon, és meglepetésként felszeltem a még forró, illatozó, tonkababos panettonét.
A mai várakozásokkal teli napon, újabb ablakot tártam szélesre a képzeletbeli naptáramon, és ennek ajándékával bújtam vissza a puha pléd alá, ölemben egy tonkababos tejeskávéval, és egy szelet, aranylóan sárga belsejű, csokoládés, tonkababos, panettónéval.

Még van pár szorosra zárt ablak mindenki naptárján, ami mögé örömmel ajánlom ezt a nem mindennapi ízvilágot rejtő kalácsot.

Tonkababszirupos, csokoládés panettone

3 dkg élesztőt, 1 ½ dl tejben 3dkg cukorral kevés liszttel a tetején, hogy legyen mibe megkapaszkodnia az élesztőnek, felfuttattam. Még életre kelt az élesztő, 125 g vajat (Aldi saját márkás éppen ennyi 1 téglája) 5 dkg kristálycukorral, kk sóval , 30 ml tonkababos cukorsziruppal, ½ szál kikapart vanília magjával habosra kevertem, majd egyenként hozzá adagoltam 4 tojás sárgáját. A vajas keverékhez öntöttem a felfutott élesztőt, majd 35dkg lisztet szitáltam a tetejére, és hozzá szórtam 5 dkg ét csokoládét. A keverő lapátot dagasztó spirálra cseréltem és szépen összedolgoztam a tésztát. Majd a viszonylag lágy tésztát, lisztezett deszkán gyengéden átgyúrtam és a kályha melegében a kétszeresére kelesztettem.
Még kelt egy kapcsos zsúrtortaformát kibéleltem. Lehet kapni helyes kis tésztasütő papír formákat, amiben később akár ajándékként is oda lehet csomagolni a kalácsot, no ezt a papírkapszlit tette a forma aljába, majd köré tekertem dupla vastagságban kb 20 cm magasan sütőpapírt. Ez fogja megtartani a később szép magasra sülő kalácsunkat.
Miután megkelt a tészta, kiborítottam a deszkára és ismét óvatosan átgyúrtam, majd belehelyeztem az előkészített formába. Még egy pihentető fél óra, és 180 fokon, a sütő legalsó bordamagasságában készre sütöttem.

A tegnapom ezzel a kaláccsal zárult, a mait ezzel kezdtem, és már most tudom, a délutáni kávém elengedhetetlen kiegészítője is ez lesz.




2017. december 7., csütörtök

Szürke karácsony



Hetekkel ezelőtt feltettem a kérdést. Milyen színű legyen az idei karácsonyunk?

Karácsony imádó vagyok, vagy inkább lettem. Magával ragad és szentimentálissá válok.
 Olyannyira, hogy azt a csodát, a mesét, szeretném magam körül látni, amit megálmodtam, és persze merjünk nagyot álmodni, mikor máskor ha nem karácsonykor.
Amióta megszülettek a lányaim, mindig valamiféle mesevilágot szerettem volna megalkotni, és minden egyes megvalósítás után, újabb és újabb ötletem támadt a következő évre. Persze, ahogy nőttek a lányok, egyre merészebben nyúltam a témához. Az idei, talán a legmerészebb, és az idei az, amihez a nagyobbik lányom már felnőtt, a kicsiben még voltak ellenérzések.

A tradicionális piros, majd később, piros-fehér karácsonyon szerettem volna túllépni. Volt már csak fehér és az elmúlt évben, becsempésztem egy kis feketét csak, hogy szokjuk a színét és ne riasszon el senkit. Azért mert fekete, nem jelenti azt, hogy komor.

Az idei évben, szinte együtt mondtuk ki a varázsszót, ami átjárja majd a várakozás izgalmas perceit egyaránt, mi szerint, SZÜRKÉBE öltöztetjük a házat. Nekem sikerült annyira komolyan venni a szürke karácsonyt, hogy az elmúlt hetekben, festékkel a kezemben haladtam a ház egyik helyiségéből a másikba, és varázsoltam a szürke több árnyalatát a bútorokra, a falra sőt a textilek is szürkévé változtak. Némi barnás rózsaszín tompítja a szürkét és hoz vele valami elképesztő nyugalmat.

Miután az alapja meglett a szürke karácsonyunknak, eljött az ideje a fő elemeinek a kiválasztására. Az adventi koszorú mindig megelőzi és mindezzel együtt valami sugallattal áll az asztal közepén, mit is várhatunk majd a karácsonyfánk díszeitől. Mivel fogok tudni előrukkolni a konyhából, hogyan illesztem majd az elképzelt világunkba.

Szürke-fekete habkarikák jelentek meg a szemem előtt. Bár be kell valljam, amikor valóban megjelentek és kanyarítottam egyiket a másik után a sütőlemezre, támadt bennem némi kétely. Viszont miután a helyére került, minden kétségem elszállt. Éppen úgy, mint a tegnap beszerzett, karácsonyfának szánt, Arany libanoni cédrusunk láttán.

Még nincs elkésve senki, ha szürke-fekete karácsonyt álmodna magának, de akkor sem ha piros-arany színbe öltöztetné a szívét, habkarikákat készíthet mindegyikhez.


Egy karácsonyfára való habkarikához, 3 tojás fehérjét használok.
Ahány gramm, annyi gramm kristálycukorral és egy csipet sóval kemény habbá verem. Miután megáll benne a habverő, még egyszer annyi gramm porcukrot is hozzá keverek, mint amennyi a fehérjék súlya volt. És ekkor jön a megálmodott szín. Kevés gél vagy por alapú ételfestékkel. Majd ha szép cirkalmas habkarikákat szeretnénk, a nyomózsák belsejét, saslikpálcika segítségével, gél alapú festékkel szépen becsíkozunk. És elő a sütőlemezt, lehet kanyarintani a karikákat. 80 fokos sütőben, légkeverés nélkül, két órát száradhat. Két óra után Én kiszoktam kapcsolni, és még teljesen kihűl, a sütő melegében hagyom kiszáradni.


Remélem sok, sok álom valósulhat meg karácsonykor. A mi álmunk, már nyitott szemmel is látható.

Boldog készülődést kívánok! 



2017. november 4., szombat

Megvan már a holnapi ebéd körete? Esetleg egy édesen fűszeres sütőtök?





Megvan már, hogy mi lesz a vasárnapi ebéd? Kiválasztottátok már a sültet?

No és a köretét?

A sütőtökös pitékkel a napokban megtelt a net így ma, egy ínycsiklandozó köretet ajánlok a vasárnapi ebéd mellé ebből a gyönyörű, sárga zöldségből. Az ínyemet nem csak látványra csiklandozta de a csili, amit ugyan kimagoztam, így is volt olyan ereje teljében, hogy bizony bizsergesse a számat is.

Miután a zsenge zöldséggel hazaértem, alaposan megmostam és akár a szálkás halat, nagyon sűrűn beirdaltam vigyázva, hogy ne vágjam túl mélyre a szeleteket.
Egy gerezd fokhagymát, egy jókora kanál mézzel, egy kanál olíva olajjal, egy kimagozott, összemorzsolt csili paprikával, frissen őrölt borssal, durva szemű sóval összekevertem, és meglocsoltam a beirdalt zöldséget. A barátnőm anyukája kertéjből csentem egy csokor rozmaring ágat, annak a reményében, hogy ha megmetsszük, úgy is csak jót teszünk vele, mert bokrosodik tőle. Szóval a frissen metszett ágakat mellé fektettem és irány a sütő, 190 fokra. Mikor láttam már, hogy átpárolódott, feljebb emeltem a hőfokot 210 fokra és egy kicsit pirítottam rajta.

Az illat, ami sütés közben betöltötte a házat, felért egy adag boldogsághormonnal.

Tálaláskor a karamellizálódott vajas fűszeres szaft…


Még van idő elugorni a zöldségeshez és beszerezni egy formás sütőtököt a holnapi ebédhez




2017. november 2., csütörtök

Mama inspirálta kekszalapú, gesztenye torta ( Így emlékezem ma Én)




Ha a lányaim Mamájára gondolok, illetve az általa vezetett konyhára, számos dolog jut eszembe. Nem volt egy kísérletező típus, bízott a már jól beváltban és így, az a pár jól bevált ha asztalra került, mindig ugyanazt az élményt nyújtotta. Ha megláttam az óriási halmokba pakolt sajtos és szezám magos kifliket, már éreztem a számban az ízét, tudtam mire számíthatok. Nem volt ez másként a krumplifőzelékével, amit majomfogónak nevezett és a karácsonyi püspökkenyerével sem, amit én neveztem el seggnövesztőnek, elképesztő kalória tartalma végett. Mindenkinek megvolt a maga kedvence a konyhájából, és mivel mindenki kedvére szeretett volna lenni főként ünnepekkor, hát volt terült, terülj asztalkám. Széles vigyorral köszöntem meg, ha megpillantottam a magam kedvenceit is. A kókuszkockát, és a gesztenyés keksztekercset. Betegre tudtam enni magam mindkettőből.
Ma, mikor gyertyát gyújtva emlékezünk arra gondoltam, a magam módján is megteszem.
Újra gondolom a Mama, gesztenyés keksztekercsét és torta formájában fogom feltálalni.

Kekszalapú gesztenyetorta recept:

Keksz alap: 25 dkg darált háztartási keksz, 10dkg porcukor, 20 dkg puha vaj, ½ dl rum, 2 evőkanál kakaópor.

Gesztenye krém: 25 dkg gesztenyemassza, 10 dkg porcukor, 10 dkg vaj,1/2 dl rum és egy kevés kókuszreszelék.

Az újragondolt torta formájához, 1 dl tejszínt 1kk porcukorral felhabosítottam, hozzá keverve 1 beáztatott lap zselatint.

A csokoládé bevonatként. 9 dkg étcsokoládét felolvasztottam 1 dl tejszínben.

A keksz alaphoz összedolgoztam a hozzávalókat és kivehető aljú piteformába töltöttem. Hogy könnyebb legyen a dolgom, fólián nyújtottam ki és úgy fordítottam a formába. A leesett keksz tésztából kis golyókat formáltam a későbbi díszítéshez. ( aminek jó részét észrevétlenül, megevett a lánykám)
Ezután belesimítottam a gesztenye krémet, majd a tejszínt. Kicsit hagytam dermedni és bevontam a tejszínes csokoládéval.
Itt következett volna pár óra dermedés a tálalás előtt, de nem bírtuk kivárni és megszeltük.
Ízében hozza a Mama gesztenyés keksztekercsét, ám formájában, ünnepivé varázsoltam.
Estére, idehaza is gyertyát gyújtunk és ezzel a tortával is emlékezünk.











2017. október 30., hétfő

Két dolog a félelem leküzdésére, Isler és szénceruza



Nem tudom kire, hogy hat a szél, a szélvihar nálam, a rettegés foka. Persze van az a szél, ami csak olyan szépen lengedez, és ha éppen hosszú a hajam, szeretem ha lobogtatja. A mostani szél nem, hogy lobogtatná, a fejemet is leszedné a nyakamról ezt éreztem, miközben az egyik ablaktól a másikig járkáltam kémlelve, minden rendben van e még.
 Aztán, ránk sötétedett. Csak hallani lehetett a szél erejét. Nem csak úgy fütyörészett, hanem bariton hangon, hosszasan fújta a magáét. A tető recsegett, és akkor határoztam el, nem hallgatom tovább,  elterelem a figyelmem. A legjobb elterelés, ha bevetem magam a konyhába.
Olyan dolgot kell sütnöm, ami akkor sem vész kárba, ha idő közben, megszűnik az áram. A mosógépet is rövid programon járattam, így a sütést is, rövid programra időzítettem.

Nem rég írtam a Császár morzsáról. No, ez a sütemény is, a császári finomságok egyike.
 Ischler ( Isler). I. Ferenc József kedvelt süteménye volt. Úgy éreztem, a sütési ideje éppen elég ahhoz, hogy elkészüljön, no meg ahhoz is, hogy biztosan ehessek belőle az este folyamán.

Isler. Az általam kedvelt recept:


20 dkg finomliszt, 15 dkg darált dió, 10dkg porcukor, csipet só, 20 dkg vaj és 2 tojás sárgája.

A tésztát gyorsan összegyúrjuk és ha van időnk a hűtőben legalább egy órát pihentetjük. Az sem baj, ha egy éjszakát. (de ez, ugye nem az az éjszaka, amikor pihenni fog nálam)
A sütemény korongjaihoz, nem a szabványos méretű kiszúró formát választottam, ami alap esetben 8-9 cm, inkább egy falatra szánt méretűt. Lisztezett deszkán kinyújtottam és miután kiszaggattam és sütőlemezre kerültek, 175 fokon vigyázva, hogy ne égjen meg ( a dió végett gyorsan odakaphat) szép világosra sütöttem.
Az eredeti recept azt kívánja, hogy ribizli lekvárral ragasszuk párokba a kihűlt tésztákat. Mivel az ízletes szőlő lekvárunkat kellően pikánsnak éreztem hozzá, így azzal ragasztottam egybe a korongokat.

10 dkg csokoládét a kályha melegében felolvasztottam, természetesen ennek híján a vízfürdő ajánlatos. Mivel nehezen bírtam volna ki, hogy a máz kellően rádermedjen a süteményekre, csak egy részére tettem, a másik felét, meghintettem porcukorral és magam mellé vettem.
 Hogy a figyelmem továbbra is eltereljem a szélviharról, lámpafényben neki kezdtem rajzolgatni. Halk zenére próbáltam elterelni minden gondolatom a kinti eseményekről.





2017. október 24., kedd

Töklámpás a tányéron ( Gyömbéres sütőtökpite)



Ritkán fogadkozom. Mindig egy a vége, főleg a diétás fogadalmaknak.
A ma reggelem első gondolata a diéta fogadalma volt, majd a következő mint, aki nem emlékszik, mit gondolt pár pillanattal előbb, a sütőtökös pitét csinálok gondolat lett. A friss gyömbéres, citromos pitéé. A délelőtt folyamán beszereztem a hozzávalókat, és mire megérkeztek a lányok az iskolából, már ehető hőmérsékletűre hűlt. Ősz derekán évről, évre előkerül ez a pite, ilyen-olyan formában. A mostani arculatát, a töklámpások faragott arcai inspirálták.
Számos pitetészta receptet olvastam már, de nekem még mindig ez a finom linzer alap a kedvencem. Könnyű dolgozni vele, és különböző fűszereket használva, más és más piték alapjául szolgálhat.
Jelen esetben, a szárazanyagokhoz, citrom héjat és őrölt gyömbért kevertem, hogy a krémes töltelék ízvilága, megjelenjen a tésztájában is.

Pite alap: 

30 dkg finomliszt, 10 dkg porcukor, jó csipet só, 1 mokkáskanál sütőpor, 1 citrom reszelt héja, 1 csipet őrölt gyömbér. 20 dkg hideg vaj, 1 tojás sárgája és 2 kk tejföl.
A hozzávalókból sima tésztát gyúrunk. Még elkészül a krémes sütőtök alapunk, a hűtőben pihenhet a tésztánk.
Krémes alap:

 40 dkg sütőtököt szeletekre vágva a sütőben megsütünk. Tulajdon képen, ezt a műveletet meglehet kezdeni a tészta begyúrásával egy időben, így gyorsabban haladhatunk.
Ha megsült, a meleg sütőben vakon elősütjük a pitealapunkat. Kivajazott piteformába fektetjük a tésztát, majd sütőpapírt béleljük, és száraz babbal beszórjuk. A maradék tésztából elkészítjük a borításra szánt fedő réteget, és félre tesszük.

Összeállítjuk a krémet. A megsült tökszeleteket botmixerrel pépesítjük. 2 tojást elkeverünk 5 dkg barna cukorral ( a cukor mennyisége, függ a tök édességétől, no meg a diéta mértékétől) hozzá kerül még, egy ½ dl tejföl és ½ dl tejszín. 2 ek keményítő és a citrom levéből kerülhet hozzá egy kevés, a reszelt héja, no meg az elmaradhatatlan gyömbér. Ha friss gyömbérrel dolgozunk, érdemes együtt pürésíteni a sült tökkel. A tojásos alaphoz hozzá adjuk a tökpürét.
Az elősütött pitetésztából óvatosan eltávolítjuk a sütőpapírt a benne lévő babbal együtt és beleöntjük a sütőtökkrémet. 180 fokon addig sütjük, még egy kicsit remegős a krém. Ekkor borítjuk a fedő tésztánkkal. Ha előbb tennénk, elsüllyedne a krémben. Körültekintőnek kell lennünk, mert nyilván forró az edényünk. (Én meg is égettem a kezem)
Tojás sárgájával lekenjük és pár percre még a sütőbe helyezzük.
Ha nem vagyunk gyakorlottak, és nem kivehető aljú piteformával dolgozunk, hagyjuk teljesen kihűlni, mielőtt kivesszük a formából.
Én annyit vártam még Kingámat hazarepítettem a vasútállomásról.
Kéz melegre hűlve borítottam ki a formából, majd a szeletelő tálra tettem.


Hogy nagyobb biztonsággal kezdhessem meg a diétámat, a maradék szeleteket odacsomagolom a lányoknak holnap tízóraira, biztos, ami tuti. 



2017. október 13., péntek

Emmának szeretettel (Császári finomság)

Szeretheti egyformán az ember, mindkét lányát? Azt mondják nem, mert nem lehet két embert egyformán szeretni. Mindkét lányom az életem legnagyobb ajándéka, hogyan szeretem őket másként? Még Kingámnak tegnap Én voltam a legjobb anya a világon, a balzsamesetes májjal a tányérjában, ma ismét egy ilyen titulusra vágyom, Emmámtól. A tegnapra beígért, ám az újratervezés során elmaradt császármorzsával próbálom kiérdemelni.
A valóban császári finomságot többféle képen készítik. Nem tudom, Sisi császárné asztalára miként tálalták fel pontosan, ( a legenda szerint maga Ferenc József találmánya) Én ma ilyen formán készítettem, és amitől császári finomságként élem meg, az, az a szőlőlekvár, amit jó pár nappal ezelőtt, a teraszra felkapaszkodott othello szőlőnkből főztem.
Emmámnak díszes tányéron és ezüst villával tálalom, hogy császárnőnek érezhesse magát még elfogyasztja.

Recept:

5 dl tej, 25 dkg rétesliszt, 3 tojás sárgája, majd a tojások fehérje, csipett só és 3 dkg vaníliás cukor.
A sütéséhez 10 dkg vaj

A tejet a liszttel keverőtálban simára kevertem, majd a tojások sárgáját is belekeverve addig hagytam pihenni, még a vaníliás cukorral fényesre vertem a tojások fehérjét. Ez idő alatt, serpenyőben felforrósítottam a vajat. A tejes keverékbe beleforgattam a fehérje illatos habját és ráöntöttem a vajra. Fedő alatt addig hagytam párolódni, még szilárdulni kezdett. Ekkor spatulával darabokra szakítottam és a számomra kedvelt állagig morzsáztam, pirítottam.

Tálalásnál az elmaradhatatlan porcukor fátyol és az illatos szőlőlekvár lett a kiegészítője.

Jó étvágyat kívánok !




2017. október 12., csütörtök

Mikor rázott ki utoljára a hideg, mert tudtam, milyen finomat fogok enni? Ma. Balzsamecetes libamáj

Ma, azzal a lendülettel fordultam be a közért ajtaján, hogy császármorzsához rétes lisztet vegyek. Ez a tervem egészen addig tartott, még el nem sétáltam a hentespult előtt. Olyan zsibongás volt a pult mögött, mindenkinek járt a keze, nem lehetett nem oda pillantani. Pásztáztam egyet a szememmel a pultban lévő húsok felett, mikor megpillantottam egy tál, bőrös, húsos kacsahájat, két tállal odébb ragyogóan friss pecsenye libamájat. Mire a pénztárhoz értem, már egy egy kiló mindegyikből a kosaramban lapult.

 A kocsiban hazafelé, a falu határában, már a hideg rázott a gondolattól, milyen finomat is fogok készíteni belőle.

A hájat átnéztem, megtisztítottam, viszonylag nagy darabokra felvágtam és már sütöttem is ki a zsírját.
Még sült, a májat is megtisztítottam, nagy szeletekre felvágtam. Egy fej hagymát apróra vágtam és az időközben kisült kacsazsírból kanalaztam a serpenyőbe, amibe elkezdtem fonnyasztani. A májakat egy tálcára terítettem és megszórtam liszttel mindkét oldalát. Sóztam, borsoztam és a hagymás zsírba pakoltam őket. Először fedő alatt rotyogtattam, majd mikor már szépen világosodni kezdett, fedő nélkül folytattam, figyelve, nehogy túlkészüljön. A már majdnem kész májat meglocsoltam vörös balzsamecettel. Addig hagytam csak rottyanni, még az ecet szúrós szaga elillan.
Mivel jó kis mennyiség készült, gondoltam, itt a lehetőség, és már kanalaztam is a májat a hagymás zsírjával együtt az aprítógépbe.
Talán három dl-es lehet a csatos üvegem, amiből kettőt is megtöltöttem az elképesztően finom májkrémmel. A pépesítést követően még kevertem hozzá a hagymás zsírból és amolyan bónusz falaként a maradék májból, nagyobb darabokat rejtettem az üvegbe. Az egyik üvegre ráöntöttem a kacsazsírból és így zártam le. 
A másik üveget, magam mellé készítettem, friss zsemlével és a szőlőlugas levelei között megbújt, maradék szőlőfürtökkel. A kacsatöpörtyűt is odakészítettem és olyan lakomát csaptam vacsora gyanánt... Nálamnál jobban csak Kingám jajongott, az iskolából hazatérve, miközben a balzsamecetes májat ette.

Az elkövetkező napokban lesz bőven jajongani valónk mert, májkrémes kenyér szőlővel, zöld almával lesz a tízóraink és az uzsonnánk. 




2017. október 11., szerda

Vonalak. gluténmentes, laktózmentes, cukormentes....Avagy versenybe szálltam és tiszta szívvel gratuláltam a győztesnek !

Milyen, az esélytelenek nyugalmával elindulni egy versenyre? Annyira nem nyugodt, mint ahogy képzelné az ember. Feszült, mert tudod, igyekeztél mindent elkövetni, hogy a versenymunka, amivel a nagyérdemű elé készültél, fontos számodra. Oly annyira volt fontos, hogy nem igazán hunytam le a szemem az éjjel. Hajnali egykor még ránéztem, és viszonylagos nyugalommal bújta ágyba, annak a reményében, hogy majd csak utolér az álom is. Valamikor csak sikerült elaludnom és reggel hat órakor, első utam a hűtőhöz vezetett. Ránéztem a tortámra...mit éreztem látva, hogy megfagyott? Milyen érzés, mikor látod, egészen más képet mutat, mint ezidáig bármikor? Tragikus. Viszont három óra múlva a zsűri elé kell állni vele, nem tehetsz egyebet, mint szépen felöltözöl, és mindennek a tudatában, feltálalod. Mosolyogva odaállsz a munkád mögé és próbálod büszkén mutatni.

Büszkén, mert azért ettől függetlenül, ajánlanád bárkinek, hiszen többször elkészítettem az,,edzés” során. A lányaim is örömmel ették, mert ha még nem mondtam volna, az Egy csepp figyelem alapítvány Ország cukormentes tortájának háziversenyére készült. Ami azt jelenti hozzáadott cukrot nem tartalmaz. Valljuk be, ha a gyerekek nem szoktak hozzá a cukormentes édességekhez, nem biztos, hogy két kézzel kapnak utána. És bizony a lányaim kaptak utána, nem győztem szeletelni.
Ezért is örülök, hogy elkészítettem, és azért is, mert sok minden eszembe jutott, miközben készült, számos olyan dolog, amit a jövőben, beépíthetek a munkáimba.

Ami ezentúl vigaszt nyújtott a verseny végeztével az az, hogy három olyan tortát is kóstolhattam a versenytársaim keze közül kikerülve, amit magam is, magam elé soroltam volna, annyira finomak.
A nyertes torta receptjét, hamarosan megtalálhatjátok az Egy csepp figyelem alapítvány honlapján.

Az Én versenytortám receptjét pedig itt olvashatjátok






VONALAK


Cukor, glutén és laktózmentes torta.
A név választás a küllemén túl, arra is utal, hogy azok is fogyaszthatják, akik nem szenvednek étel allergiában, vagy a cukorbetegségben, pusztán csak vigyázni szeretnének a VONALAK-ra, vonalaikra.
Receptúra:
Tészta:
3db M-es méretű tojás, 60 ml meleg málnavelő, 15ml szőlőmag olaj, 6dkg eritrit, 6 dkg mandulaliszt, 6 dkg zabpehelyliszt.
A tojásokat egészben habüstbe tesszük, hozzá kerül a meleg málnavelő és magas fokozaton habosítani kezdjük. Közben hozzá adagoljuk az olajat, az eritritet és végül a zabpehelylisztet és a mandulalisztet.
Sütőpapírral kibélelt 25 cm-es tortaformába öntjük és 180 C -on készre sütjük.
Még hűl…
Málnavelő réteg:
3dl átpasszírozott málnavelő, 7dkg eritrit,1 rúd vanília kikapart magja, 3 lap zselatin
A zselatin lapot beáztatjuk, a málnavelőt kikeverjük az eritrittel és a vaníliával, majd hozzá adjuk a felolvasztott zselatínt.
A kihűlt tésztalapra öntjük és megvárjuk, hogy dermedni kezdjen, addig elkészítjük a csokoládé hab réteget.
Málnás-csokoládé hab.
8dkg Stevia-val készült étcsokoládé (60% kakaótartalommal) 1 dl málnavelő
3 tojás sárgája, 1 dl málnavelő, 3 dkg eritrit, 1 rúd vanília kikapart magja, 5 lap zselatin.
3 tojás fehérje, csipet só, 5 dkg eritrit
A csokoládét felolvasztjuk a málnavelőben.
A tojások sárgáját az eritrittel, vaníliával és a málnavelővel, gőz felett felverjük, majd a beáztatott zselatinokat felolvasztjuk benne.
A málnavelős csokoládét hozzáadjuk.
Miután kihűlt, a tojások fehérjét az eritrittel keményre verjük és a csokoládés málnás krémhez keverjük.
Beöntjük a masszával a tortánkat és újra megvárjuk még kidermed.
Dermedést követően, rákerül a csokoládés málnás bevonónk.
8dkg steviás csokoládét, felolvasztunk 1 dl málnavelőben 1 dkg eritrittel és hozzá teszünk egy lap beáztatott zselatint. Még langyos állapotában beöntjük az utolsó rétegét a tortánknak.
Teljes dermedést követően, papírlapokból vonalakat helyezünk a tortánk tetejére, és kakaóporral lehintjük. Óvatosan eltávolítjuk a papír csíkokat és tálaljuk a tortánkat.
A torta készítésénél egy dolgot tartottam fontosnak az alapanyagok kiválasztásában.
Minden háziasszony számára elérhető legyen egy sima hétvégi bevásárlás során. Ne kelljen bioboltokat, vagy speciális alapanyagokat keresgélni. Minden összetevő megtalálható egy nagyobb hipermarket polcain. 

2017. szeptember 18., hétfő

Dió voltam három napig ( rozmaringos-diós keksz)

,,-Majd meséld el, milyen volt diónak lenni ! "
 ( dió minden mennyiségben)

Az utóbbi években, a nyár, a szabadság, a nyári szabadság az Én értelmezésemben a tikkadás a punnyadás. A bikini szezon felejtős, mert a henyéléstől, azok a plusz kilók a nyár derekán rakódnak rám, mindazon túl, sosem vonzott a tavakban, medencékben való lubickolás. Nem vagyok az a vízi ember. Pontosabban a pancsolás része nem hoz lázba.Az ősz beköszöntével, nyár elejéig viszont szeretem a vízpartot, a víz látványát. Ezért is időzítettem a ,,nyaralás” pár napját szeptemberre.

Nem volt konkrét úti cél. Egészen addig a pillanatig, amíg…
Emmám, szinte minden szünidőben faházat, bunkert épít a cimboráival. Az utcánk mögött lévő kiserdő, kiváló lehetőség arra, hogy ágakkal, deszkákkal , szerszámokkal, szegekkel felszerelkezve, nekiinduljanak és hetekig építkezzenek az árnyékot adó fák alatt. Esténként hallgatom a terveket, a víz bevezetésének ötletéről, hogy emelet is épül majd, és ki hol alszik ha elkészülnek. Oly annyira hiszi mindezt, hogy tántoríthatatlan bármi érvet is hoznék fel keresztkérdésekkel a megvalósíthatatlanságra célozva. Valamikor két hajmeresztőnek tűnő ötlet között láttam meg egy posztot a közösségi oldalon.
Árnyas Dió Lombház.
Nincsenek véletlenek, tartom jómagam is a mondást.
Nem néztem se jobbra, se balra, már kattintottam is, kerestem a szabad helyeket és foglaltam, nyaralni megyünk egy olyan házikóba, amiről Emmám álmodozik.
Ilyen izgatottan, rég vártam már utazást. Meg kell valljam, nem szeretem a luxust. Akkor érzem jól magam, ha otthonosan is érezhetem magam. Otthon éreztem e magam dióként, egy fa lombja között? Egy kollégám úgy kívánt kellemes utazást, hogy meséljem majd el, milyen volt diónak lenni.

Végül, Emmának így lett meg az álma, Kingámnak a fotótémája, és nekem a víz látványa, mert mindezt egyben a Duna partján éltük meg, pontosabban Verőcén.
Ezzel a pár nappal vált szerelemmé Verőce, a Duna-partja, és a kis piros ház, a diófa lombjába.

Otthonérzés...Emese a vendéglátónk, mentateával és egy kis tál othello szőlővel fogadott bennünket. Most, miközben írom ezeket a sorokat, a kék teraszunkra felkapaszkodott othello szőlőnket eszegetem. Mire leérik a szőlő, potyogni kezd, a lombház alapját adó diófáról a termés. Hogy legyen akkor is vendégváró falat az asztal közepén, ezzel a pár gondolattal köszönöm meg az élményt, hogy pár napig diók lehettünk.


Recept: Rozmaringos diós keksz

15 dkg liszt, 15 dkg kristálycukor, 10dkg vágott dióbél, csipet só, kk sütőpor, egy citrom reszelt héja, és 1 kk őrölt rozmaring. Rozmaringból ha van olyan szerencsénk, hogy a kertünkben is van, 1 kisebb ágat apróra vágva tegyünk a lisztkeverékbe. Mindezt a keveréket 10 dkg vajjal és 1 tojással állítunk össze. 40 db, apró diónyi tésztát tettem a sütőlemezre, kicsit ellapítottam és 180 fokon arany színűre sütöttem. Rácsra téve hagytam kihűlni.

A sütő maradék hőjében, persze azért vegyük vissza azt a hőmérsékletet, mondjuk 80 fokra és már készülhet is a diós habcsókunk. ( decemberi posztban olvashatjátok a készítését)

Mivel volt még 5 dkg darabolt dióm, nem bírtam ki, hogy ne karamellizáljak hozzá cukrot. Pont 5 dkg-ot és ebbe kevertem bele, majd sütőpapírra kotortam, sodrófával ellapogattam és összetörtem.
 Minden dietetikus most nézzen jobbra, mert elmondom, hogy felváltva eszegetem most ezeket a finomságokat.

Végezetül, kívánom a szokásos jó étvágyat és, hogy megélhessétek, milyen, diónak lenni, Emeséék diófáján.






2017. szeptember 17., vasárnap

Bátorság ( füstös karamella, Somló-hegyi rizling)


Ez a szó, valahogy átjárja az idei évem minden pillanatát. Bátorság vagy merészség, bátorság vagy beszariság, számos összefüggésben. Bátorsággal lezárni egy életszakaszt és bátorsággal megkezdeni egy újabbat. Az elmúlt hét is többször arra sarkalt, hogy bátor legyek. Álljak a félelmeim elé, ugassak szembe a rám ugató kutyával. Ugattam, volt hogy társaim is voltak az ugatásban, csak, hogy még bátrabb legyek és ne érezzem magam egyedül.
Azt már sokszor megtapasztaltam, hogy az ilyen események alkotásra sarkalnak, legyen az örömteli, vagy szomorú. A bátornak lenni esemény rám gyakorolt hatása vajon mire sarkallt most?
A Bátorság megalkotására. Ezt a nevet kapta az alkotás keresztségében.
Napokkal ezelőtt egy inspiráló mondat hatására indult el a gondolat, mára tányérra került.
Nem fogok pontos receptet írni, mert a recept most csak annyi, amit igen, ha orvos lennék, vényre írnám, hogy BÁTORSÁG.
Azt hiszem ez kellett ahhoz, hogy a karamellából, füstös karamellát készítsek. Azt a füstös ízt csempésztem bele, amit nyáron a faszénen sült húsokon érzünk. És ezzel elindult a gondolat. Telefonos segítség borászbarátnőtől, és összekóstolás. Mikor meglett a sós, füstös karamella fahordóban érlelt, Somló-hegyi rizling párja, már adta magát a dió, és a dióból készült grillázs. Valahogy így állt össze ez a torta.
Diós tészta, füstös karamella, dió grillázs, és rizling borhab, mindennek a tetejében egy pirított, füstölt habcsókkorona.

Hogy mennyire volt merészség vagy bátorság ez az összeállítás, azt mindenki ízlésére rábízom. Egy biztos, az alkotás öröme, az új lehetőségek felé nyitás ebben a borongós időben is okot ad a mosolyra. 


2017. szeptember 8., péntek

Ezüstgaluska



Azt már szinte mindenki tudja róla, hogy az Ősz, a kedvenc évszakom. Szeretem a színeit, a fényeit, az illatát és nem utolsósorban az ízeit. Olyan összegzése az évnek. Az aratás, a betakarítás időszaka. A szálas gabonák már a tárolókban, de a napraforgó, a kukorica még eztán kerül betakarításra. Az őszi barack, nevével ellentétben az idei forróságtól, már javában az üzletek polcain sorakozik, de a szilva, a szőlő most kezdi szezonját. Én is izgatottan várom, hogy megkezdhessem a teraszra felkapaszkodott szőlőm szüretét. Már csipegettem belőle, és ígéretes termésnek bizonyult. Tegnap, a kedvenc zöldségesemhez csupán a nyusziknak ugrottam be káposztáért, mikor megláttam a gyönyörű, hatalmas, hamvas szilvákat. Imádom a szilvalekvárt, a szilvás gombócot, a szilvalekváros gombócot. A lányaim nagymamájától maradt ránk örökségül, hogy ezeket a gombócokat mákba forgatva készítjük.
Hogy honnan maradt örökségül az ezüst galuska, már nem is emlékszem, azt tudom, hogy Én neveztem el így. Mert a tésztája az arany galuskáé, és az aranyló dió helyett, ezüstös mákkal készül, mindamellett némi rafinériával.
A rafinéria pedig annyit jelent, hogy a megkelt citromos galuska tésztánkat kinyújtom, ízletes szilvalekvárral megkenem, feltekerem és akár a kakaós csigákat, felvágom és a tepsibe sorakoztatom. A közeit olvasztott cukros vajjal megkenem, és citromhéjas, porcukros mákkal szórom be. Sodó nem készül mellé, mint az aranygaluskánál, felforrósított szilvalekvárral locsolom meg tálaláskor és egy pohár hideg tejet iszom mellé. Akár csak a mai délutánon.

Ezüst galuska tésztája:

45-50 dkg liszt, 10 dkg porcukor, kk só, 2,5 dl tej, 2 tojás sárgája, 5 dkg olvasztott vaj, 1 citrom reszelt héja, és 3 dkg élesztő.
A lisztet keverőtálba szitáljuk, hozzá adjuk a porcukrot, sót, majd a tej egy részében felfuttatott élesztőt, végül apránként hozzá csorgatjuk a langyos tejben elkevert tojások sárgáját és az olvasztott vajat.

30 perc kelés után nyújtjuk, kb 15-20 dkg lekvárral megkenjük. Ezután feltekerjük és vagy sütőpapírral bélelt, vagy kivajazott tepsibe sorakoztatjuk úgy, hogy helyet hagyunk a következő kelésre, illetve a jó sok finom citromos máknak.
5 dkg olvasztott vajjal körbekenjük a csigákat majd meghintjük a mákkal.
20 dkg mákhoz két jó evőkanál porcukrot kevertem.


Tálalásnál ízlés szerint felforrósított lekvárral megcsorgatjuk és 1 bögre tejet kínálunk mellé.