2016. február 23., kedd

Rendhagyó kávézás a teraszon, avagy a kávék nem csupán a csészében finomak








 Meg kell, valljam az Ország torta zsűrijébe kerülés érdekében, két tortát is bemutattam. A barisTák tortája mellett a Párizsi Nő, mint torta is bemutatkozott. Január végén ezzel a tortával ünnepeltem, és köszöntöttelek kedves engem olvasó virtuálisan, a  blog egy éves évfordulóján.



Párizsi Nő


Ha elképzelem a párizsi nőt, aki kilép az utcára, majd leül egy kávézó teraszára, hogy elfogyassza a délutáni kávéját, egy dolgot látok még az asztalkájára tálalva a pohárka víz mellett. Ezt a tortát. Azt a tortát, melynek a krémjét a párizsi vaníliakávé ízesíti. Mely emlékeztet egy finom vaníliás latte-re, a pohár tetején frissen vert édes tejszínnel  (csak, mert Én kevésbé szeretem a tejhabot ) és a franciás könnyedségért, finom roppanós belül krémes franciahabcsókkal.

Receptúra:

Linzeralap: 15 dkg liszt, 5 dkg porcukor, csipet só, fél kávéskanál sütőpor, 10 dkg vaj, 1 tojás sárgája, 1 teáskanál tejföl.

Fehércsokoládés kávé krém: 1 dl PÁRIZSI VANÍLIAKÁVÉ (Café Frei) 1dl tejszín, 20 dkg fehércsokoládé, csipet só és 4 lap zselatin 2dl tejszín

Tejszín: 2 dl tejszín, 2 dkg porcukor

Francia habcsók: 4 dkg tojásfehérje, 4 dkg kristálycukor, 4 dkg porcukor.


A linzerből vakon elkészítjük a tészta alapot, miután kihűlt a kávés csokoládé krémet beletöltjük. A csokoládé krémhez a csokoládét felolvasztjuk a tejszín, kávé keverékében, még meleg elkeverjük benne a beáztatott zselatint. Hűlni hagyjuk, majd 2 dl tejszín felvert habját beleforgatjuk. A tésztában kidermesztjük. Ez idő alatt elkészítjük a habcsókot. Ha a torta kidermedt, tejszínnel és a habcsókkal bedíszítjük. 

Jó étvágyat ! 

barisTák tortája, avagy benne vagyok a zsűriben


Ritkán kerülök olyan helyzetbe, hogy keresnem kelljen a szavakat. Azt mondják, Nekem mindenre van. Néha mégis csak állok, bambán vagy éppen ülök, akár tegnap délután és mosolygok, nézek a lányomra és halkan, mosolyogva mondom, anya megnyerte. Ő meg csak néz rám, nevet egyet és nyomja a telefonját, írogat a barátnőivel tovább. Én meg ülök, nézem a monitort és olvasom harmadjára, hogy valóba, ,,- megvédte címét.” Címvédő vagyok. Az idei versengésben is sikerült győztesen végeznem és elnyerve ismét a jogát annak, hogy egy olyan zsűriben foglalhassak helyet, ahol a tét az Ország tortájának kiválasztása.

Számos egyéb gondolatot írhatnék le, ami tegnap óta átjárt, de úgy érzem másoknak nem jelent sokat. Ami viszont érdeklődésre adhat okot, hát a torta, az a torta, amivel elnyertem mindennek a jogát. Így most ezt a tortát szeretném megmutatni.


 barisTák tortája

Egy kávé inspirálta torta. Tokiói csokoládés-málnakávé. Pörkölést követően a kávészemeket csokoládéba és sűrű málnakrémbe forgatták és ebből egy igazán zamatos kávé készült. Ez lett az alapja a tortámnak. A linzer alapba málnavelő került, tetejében egy tokiói kávés csokoládé krém, majd ebből a kávéból egy tükör. Némi játékosság kedvéért egy roppanós csokoládé lemez, mely alól itt-ott felvillan a tükör fényessége.

Receptúra:

Linzeralap: 15 dkg liszt, 5 dkg porcukor, csipet só, fél kávéskanál sütőpor, 10 dkg vaj, 1 tojás sárgája, 1 teáskanál tejföl.

Málnavelő: 30 dkg málnát 15 dkg cukorral felfőzünk, és 2 zselatinlapot elkeverünk benne.

Kávés csokoládékrém:
2 dl TOKIÓI csokoládés-málnakávé (Café Frei) 1 dl tejszín, 20 dkg 60%-os étcsokoládé, 1 kk. só, melyet felmelegítünk, hogy a csokoládé felolvadjon mindebbe, majd 4 lap zselatint beáztatunk és feloldunk a meleg csokoládé krémben. Miután kihűlt 1 dl habbá vert tejszínt beleforgatunk a krémbe.

A csokoládé lemezhez:10 dkg csokoládét felolvasztunk, és elkészítjük a lemezt. Márványlapon átkeverjük, végül sütőpapíron kidermesztjük a csokoládét.

3 dkg csokoládét 3 dkg tejszínben felolvasztjuk, miután kihűl, habosítjuk, ez lesz a távtartója a csokoládé lemeznek.




2016. február 8., hétfő

A helyszín Byala (sárgarépalekvár citrommal, vaníliával)



A 80-as évek vége. Byala, Bulgária, tengerpart. Az első tengerparti élmény. Emlékszem, leszálltunk a buszról, és abban az időben divatos bőszáru barna vászonnadrágomban futottam a tengerbe, és éreztem először a tenger sós ízét.
A minap munkából autóztam haza, és éppen az utcánkba kanyarodtam be, mikor belém hasított ez az élmény. Nem tudom honnan, és miért jött elő az emlék, de láttam magam előtt az utcákat, a szállásunkat, a tengert, a reggelt mikor a helyi pékségbe letakart tepsikkel igyekeztek a helybéliek. Később derült ki, hogy hatalmas paprikákkal megrakott tepsik vannak letakarva, amit a még meleg kemencébe süttettek feketére. Akkor még nem ismertem fel tudatosan a kulináris élményeket, de úgy tűnik elraktározódott, mert most a semmiből egyszer csak előtörtek. Emlékszem az ujjnyi halakra, amiket ropogósra sütött a házigazda és görögdinnyével ettünk. És emlékszem, hogy a kedvenc ételem egyikét itt is ehettem, a parton. Palacsinta! Lekváros palacsinta. A mennyekbe tud repíteni. És ott sem volt ez másként, csupán annyiban, hogy nem mindennapi lekvárral volt megtöltve. Az ízét megérezve izgatottan tekertem szét és elemeztem, mi lehet ez a finomság, amit ez idáig még palacsintában nem éreztem. Sárgarépa. Citromos, sárgarépalekvár.
Alig vártam a reggelt, hogy kinyisson a kedvenc zöldségesem és egy rakat sárgarépával, citrommal a szütyőmben jöhessek haza és vessem maga a konyhába. Az eredmény? Most még éppen hűl. De holnap, belekerül a palacsintámba, és amit üvegbe zártam, más most inspirál valami igazán remek húsvéti sütemény megalkotására.

Sárgarépa lekvár, citrommal, vaníliával

Recept: 60 dkg tisztított, reszelt sárgarépa (nagylyukú sajtreszelőn) két citrom reszelt héja, leve, 1 ek vanília eszencia 1 tasak 3:1 lekvárzselésítő. 2 dl víz.

A cukrot a zselésítővel elkeverjük, a répát citrommal, vaníliával és a vízzel, megpároljuk. Hozzáadjuk a zselésítőt, és pár perc rotyogtatás után üvegbe zárjuk.
 Amit elől hagytam, édesség gyanánt vajas kenyérre kenem, jut még abba a palacsintába is.




2016. február 7., vasárnap

A történet ott kezdődik, hogy...( almás-citromos, dióhabos torta )



Felém szegeztek egy kérdést, kit ajánlasz torta ügyben. Ajánlanék, van jó pár a tarsolyomban, de nagyon szívesen készítek Neked. Majd pár mondatváltás, és már meg is volt a kihívásra szánt feladat. Ne legyen benne ez, az, és ne készüljön ebből, abból, a formája legyen ilyen és nem olyan. Kértem pár percet és jött a gondoltat, végül is még tél van, hiába is sétáltunk ma kiskabátban, szóval lehetne olyan télies, akár melegen fogyasztható torta is. Majd később abban maradtam önmagammal, hogy amit melegen fogyasztanék, miként legyen még is hidegen fogyasztható, amitől azt érzem, ünnepibb mit egy meleg pite. Így fogalmazódott meg a mostanában igen kedvemre való linzer alapba megálmodott citromos almapép, felette habos diókrém és a tetején karamellesre pirított habcsók.

Receptúra:

Linzeralap: 15 dkg liszt, 5 dkg porcukor, csipet só, fél kávéskanál sütőpor, 10 dkg vaj, 1 tojás sárgája, 1 teáskanál tejföl.

Almapép: 40 dkg alma, 10 dkg cukor, 1 citrom leve és reszelt héja, csipet só és 3 lap zselatin.

Dióhab: két tojás sárgája, 40 gramm cukor, egy vanília kikapart magja, és annyi gramm tej, ahány gramm a tojások sárgája. Egy citrom reszelt héja, és 3 lap zselatin. 8 dkg dióbél. Végül két deciliter habtejszín.

Tojáshabcsók: 2 tojás fehérje és ugyanannyi gramm cukor, jelen esetben 7,5 gramm fehérje, 7,5 gramm porcukor, csipet só.

A linzer alapból elkészítjük vakon a torta alapot. Az almákat a cukorral, citromlevével megpároljuk, pépesítjük, és melegen hozzá keverjük a használatra-készre áztatott zselatint, és citrom reszelt héját. Miután a tészta és az almapép is kihűlt, beletöltjük a pépet az alapba és hűtőben kidermesztjük. Közben elkészítjük a dióhabot. A még meleg sütőben megpirítjuk a diót. Ha kihűlt ledaráljuk. A tojások sárgáját a cukorral, vaníliával és a tejjel összemelegítjük, vigyázva, hogy ne főzzük meg! Ha van hőmérőnk, 75 fok fölé ne menjen, mert a tojás kicsapódik. Még melegen szintén belekerül a zselatin. Kevergetve kihűtjük, hozzá adjuk a darált diót, majd először a felvert habtejszín felével jól összedolgozzuk, végül a maradék tejszínt szépen belekeverjük. Megtöltjük az almapépes tortaalapunkat és ismét a hűtőben dermesztjük. Másnap, elkészítjük a tojáshabot. Gőz felett cukorral felverjük a tojásfehérjét, rákenjük a tortánk tetejére, némi cirkalom a habba és szakácsfáklyával kicsit megpörköljük a tetejét.


Minekután mindez csak fejben volt meg, így mindenből lecsíptem egy keveset, hogy egy kisebb pitét is készíthessek, mert úgy van a mondás, hogy puding próbája az evés. A próbaevés jól sikerült, így mosolyogva adhattam át az ajándéktortát, és azért izgalommal vártam a fogadtatást. A fogadtatás sikeres volt, így bátran és boldogan adom közre a receptet, jól eshet ez a téli torta még a tavasz közeledtével is.