2016. november 15., kedd

Baba-mama klub és a babapiskóta

Hetek óta készülök, hogy a Teremtőkertünkben (Teremtőkert Kulturális Művészeti Alkotó Egyesület) működő baba-mama klubjába, olyan sütögetéssel tudjak érkezni, ami babának, mamájának egyaránt kedvencévé válhat. Mivel közeleg a Mikulás, azt gondoltam, olyan finomságot választok, ami helyet kaphat a kisbabáknak szánt csomagokban. Mind amellett, az anyukáknak is ajándék a receptúra, mert ezentúl, 15-20 percet rászánva, igazán finom uzsonnához valót készíthetnek.
A mai délutánra esett az esemény, amit izgatottan vártam. Izgatottan, mert tudtam, nem egyszerű nyolc anyukát a kicsijükkel egy kupacban megtartani, hiszen még a felnőttek csak figyelnének, az apróságok örök mozgóként járnak fel s alá. Nem is történt ez másként. Ugyan Emmám a barátnőjével felvigyázást vállalt, az ismeretlen csöppségek feladták a leckét. No de nem csüggedtünk így, úgy nekikezdtünk a sütésnek. Első körben Én készítettem el egy adagnyit majd, Vali a vállalkozó szellemű anyuka, örömmel ragadta meg a habverőt, később a habzsák nyakát és készültek a piskóta korongok.
Ezeknek a piskóta korongoknak a készítését osztanám meg most azokkal az anyukákkal, akik nem tudtak jelen lenni, és azokkal is akik jelen voltak, de ugyebár nem jegyzeteltünk.

Baba piskóta odahaza
Receptúra ( 1 tepsi készítéséhez )
2 db tojás, csipet só, vanília, 3-3 dkg kristálycukor és 7 dkg liszt.
A tojásokat szétválasztjuk. A cukorral, 3 dkg a sárgájába, 3 a fehérjébe, habosra verjük. Kevés fehérje habbal átlazítjuk a sárga krémet, hozzáadjuk a lisztet, a maradék tojáshabot óvatosan beleforgatjuk, habzsákba töltve sütőpapírra halmozzuk. 180 fokon zsemle színűre sütjük. Miután rácsra szedve kihűtöttük, ( kb 5 perc ) a sütőt 200 fokra állítjuk és akár egy kétszer sültet, újra a sütőbe helyezzük a piskótákat és aranybarnára sütjük. Így igazán finom ropogós lesz. Ha puhábbat szeretnénk, az első sütés után fogyasztható.
És fogyasztották is, kicsik és nagyok egyaránt. Jutott a kétszer sütésre is és meg kell vallanom, a tiramisu gondolata azóta is a fejemben kattog.


Mindenkinek örömteli sütögetést kívánok! 


2016. november 14., hétfő

Csak egy mondat

Büszkén mutatok pár képet, amit a fotográfusnak tanuló nagylányom készített.

Fotó: Kunsági Kinga (15 éves) 





Ünnepi fokhagyma krémleves

Szia Gabi! Ne haragudj a segítségedet szeretném kérni. így kezdődött tegnap egy üzenet.
A válasz a segítségre többek között ez a leves recept is lett. Fejben már kezd összeállni a karácsonyi menüsor, ami még biztos fog változni, mert ha más nem is, de Emmám naponta mást enne. Kinga viszonylag egy stabil pont, legyen benne rák és akkor már hiba nem lehet. Na jó Emma is eléldegélne mákos gubán az ünnepek alatt, de van még pár ember, akit szeretnék még az asztalunknál fogadni. Méghozzá oly módon, hogy minden ünnepi készülődéssel együtt járó stressz faktort a legkisebbre szorítom. Ennek egyik pontja az, hogy olyan ételeket készítek, ami akár annyi idő alatt is eltud készülni, még a vendégek leveszik a kabátjukat, kicsit bemelegednek, majd asztalhoz ülnek. No, ez a leves éppen az, a pillanatok alatt elkészíthető. Mindamellett, olyan édes kis meglepetéseket lehet betétként feltálalni, amitől már ajándékosztás előtt, megajándékozottnak érezhetjük magunkat.

Ünnepi fokhagymakrém leves.
A levest éppen ugyan úgy készítjük el, akár egy hétköznapi napon. Egy egész fej fokhagymát összepréselünk, olaj és vaj keverékén megpárolunk, majd kevés liszttel meghintve kicsit megpirítunk és felöntünk ½ liter húsleves alaplével. Miután rottyan egyet, ugyan ennyi tejszínnel krémesítjük, ha szükséges utána sózunk. És ezután következnek az ünnepi betétek, Kinek-kinek kedvére téve. Piríthatunk szalonna kockát, de mindenképpen legyen mellette aszalt vörös áfonya. Mivel Én, Kingám kedvében szeretnék járni ma is, ezért főt garnélákat futtattam meg kevés fokhagymás olíva olajon majd, mellé dobtam az aszalt áfonyákat. Ez a sós és édes betét, igazi ajándék a fogyasztónak. Legyen benne némi roppanós is ezért tökmagot pirítottam, de lehetne ez szeletelt mandula is, egy kis pirítóssal egyben. Színében, ízében, nem mindennapi ízharmóniájában igazán ünnepi előétel lehet a karácsonyi asztalnál.

Jó étvágyat hozzá a mindennapokat ünneppé téve is! 


2016. november 10., csütörtök

Habcsók ide, habkarika oda ( közelednek az ünnepek )




Mennyit is alszunk még karácsonyig? Nem is tudom pontosan, nincs a közelben a kisebbik lányom, de Ő tudná kétség kívül. A levelét már megírta a Jézuskának biztos, ami biztos ugyan, már második éve, az íróasztalomra biggyeszti és elslisszol. Pont úgy teszi le, mint pár éve még a falunk Betleheménél. A Jézuskának írt levelet, úgy szoktuk kézbesíteni, hogy kiválasztottuk a legködösebb estét. Köd, sötétség és halk zene, akár a mesékben. Annyira magával ragadta a lányokat, hogy alig mertek közel lépni, és a Kis Jézus mellé letenni a levélkéket.
Szóval a levél már kézbesítve, így azt gondolom Én sem vagyok korán, hogy megosszak, egy két ünnepi fogást legyen az ötlet díszítésre, vacsorára, ajándékként, vagy a már megszokott hagyományos sütemények frissítésére. Ma díszítésre és ajándékként is csomagolható habcsókokról írok, valamint a süteményes asztalra is tálalok egy hagyományos süteményt, ünnepi ruhába öltöztetve.
Első ként a habcsókok, habkarikák.
Év közben is készítek habcsókokat, torták díszítésére. Mivel karácsony tájékán a Nagybátyámtól évről évre egy nagy doboz habcsókot kaptam, így bátran kijelenthetem, remek ajándék. Mindig nagyon boldoggá tett vele. Kandírozott gyümölcsök és darabolt dió lapult minden egyes habkupac belsejében.
A habcsókok úgy készülnek, hogy a szoba-hőmérsékletű tojás fehérjét lemérem. Ahány gramm, annyi kristály cukorral és egy csipet sóval kezdem el felverni. Mikor már kemény és szép fényes, akkor ugyan annyi porcukrot is hozzá keverek, amennyi a kristálycukor volt. ( Senki nem mondta, hogy fogyókúrás a dolog :) ) Addig verjük tovább a tojás habot, még meg nem tartja a formáját, ha kiemeljük belőle a keverőket. Ekkor habzsákba töltöm, amibe csillagos fejű véget teszek. Ha habkarika készül, akkor határozott mozdulattal és folyamatos nyomással két kört kanyarítok egymás tetejére. Ha a sütőlemezt telerajzoltuk a karikáinkkal, szitán keresztül meghintjük a tetejüket porcukorral majd, irány a már előmelegített sütő 80 fokra és két, de akár három órát is ebben szárítjuk a karikáinkat. A habcsókokkal szintén így járunk el, azzal a különbséggel, hogy előtte kihalmozzuk a rejtett ajándék diót, mogyorót, kandírozott narancshéjat, vagy akár aszalt szilva darabkákat. Erre nyomjuk rá a habkupacokat.
Úgy szoktam időzíteni a sütést, hogy ha kikapcsolom a sütőt, ne kelljen kivennem belőle, a maradék hőben is tovább száradhatnak.
Díszes üvegben tárolhatjuk a fogyasztásig. És az sem baj, ha rá rá jár a család, mert bizony sokszor hallom az üveg tetejét koccanni, ha arra kanyarodik valaki. Az étkező asztalon díszként is jól mutat, még apránként lefogy. És ha már az asztalnál tartunk. Habkarika a fánkon, habcsók az üvegben, legyen hát a süteményünk tetejében is.
Olyan Rákóczi túróst gondoltam ki, ami összhangba hozza mindezt.
A túrós tésztáját úgy készítettem, hogy a kedvenc linzer tésztámat, felturbóztam mandula liszttel.
Recept: 15 dkg mandulaliszt, 15 dkg sima liszt, 10 dkg porcukor, csipet só, 1 kk sütőpor, 20 dkg vaj,1 tojás sárgája és 1-2 kk tejföl . A tésztát összeállítjuk, és még előkészítjük a kosárkákat, a hűtőben pihentetjük.
24 db kosárka jött ki nekem ebből az adagból. Olvasztott vajjal kikentem a formákat, meghintettem liszttel és a tésztából 24 gombóckát formáltam, amit akkurátusan a formákba nyomkodtam.
Az ünnepinek szánt barack lekvárunkból, ( ünnepi, mert a lányaim nagymamája évekkel ezelőtt készítette, és pár éve örökségként tartjuk becsben) mindegyik kosárba egy kanálkával beleteszünk. Erre a lekvár kupacra kerül rá a túró hab.
Túróhab : 2 tojás sárgáját habosra keverünk 3 dkg cukorral, majd citrom héja, levele ízesíti tovább. Ebbe a krémbe keverünk 20dkg áttört túrót és a végén beleforgatjuk a tojások fehérjéből vert kemény habot, amit szintén 3dkg cukorral verünk fel.
A túrókrémet elosztjuk a kosárkákban és 180 fokon szinte készre sütjük.
Addig még a sütőben készül, 2 tojás fehérjét gőz felett csipet sóval és annyi kristálycukorral, amennyi a fehérje súlya kemény habot verünk. Óvatosan a nyomózsákba kanalazzuk és a már majdnem kész kosárkákra karikázzuk. Én bevallom készre sütöttem, mert a tojáshabok pirítására szakács fáklyát használtam.
Ha még nincs a háztartásban ( érdemes beszerezni, nagyobb áruházak polcán már háztartási használatra 3-4000 Ft -ért is kaphatunk ) abban az esetben visszadugjuk a sütőbe a kosárkákat és ott pirítunk rá a habokra.
A tradicionális Rákóczi túróst is érdemes fejben tartani, mert igazán finom süteményt készíthetünk akár ezeken a borongósabb délutánokon, amiket a következő napokra jósoltak az időjósok.

Remélem sikerült egy ötletet adnom, igyekszem az ünnep előtt megosztani olyanokat, amik az én fejemben valamiért megfogalmazódnak.